71 737 37 22 sekretariat@sobotajachira.pl

Popełnić przestępstwo można na różne sposoby. Dotkliwe konsekwencje karne ponosi się nie tylko za popełnienie pewnych zabronionych czynności, ale też za samo wypowiedzenie czy napisanie niektórych słów. Przykład stanowią groźby karalne. Czym w rzeczywistości są? Co za nie grozi? Jakie przesłanki musi spełnić dany komunikat, by mógł zostać uznany za groźbę karalną w rozumieniu obowiązującego prawa?

Groźby karalne definiuje art. 190 Kodeksu karnego. Zgodnie z jego zapisami:

Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Powyższa definicja wskazuje na dwa najważniejsze elementy groźby karalnej. Po pierwsze – jej treść musi dotyczyć popełnienia przestępstwa. Jeśli więc ktoś odgraża się dokonaniem czegoś, co z punktu widzenia prawa przestępstwem nie jest, wówczas groźba nie zostanie sklasyfikowana jako karalna. Po drugie – groźba musi wzbudzić u jej adresata faktyczną obawę tego, że zostanie spełniona.

Co ważne – groźba karalna może być wyrażona na różne sposoby, tzn. pisemnie, ustnie, telefonicznie, przez SMS, komentarz pod zdjęciem w social mediach czy w skrajnych przypadkach nawet za pomocą samego gestu. Istotą będzie udowodnienie, że dany komunikat dotyczył popełnienia potencjalnego przestępstwa i czy w rzeczywistości wzbudziły realny lęk u kogoś, do kogo groźba była skierowana.

Czym różnią się groźby karalne od gróźb bezprawnych?

Groźby karalne często bywają mylone z tzw. groźbami bezprawnymi. Te drugie są zakresowo szersze. W przypadku gróźb karalnych, ich treść musi dotyczyć jedynie zamiarów popełnienia czynu kwalifikującego się jako przestępstwo. Groźba bezprawna (zgodnie z definiującym ją art. 115 Kodeksu karnego) może być zarówno groźbą karalną, o której mowa w art. 190 KK, jak i groźbą powodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jak również groźbą rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej.

Zobacz także: Odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie – co warto wiedzieć?

Przykłady gróźb karalnych

Groźby karalne przede wszystkim dotyczą zamiarów skrzywdzenia drugiej osoby. Najczęściej są to komunikaty z zamiarem odebrania komuś życia lub dokonania napaści/ataku, mającego na celu doprowadzenie do uszczerbku na zdrowiu. Poza tym groźbą karalną będzie każde zachowanie zapowiadające dokonanie przestępstwa, które w jakimś stopniu dotknie drugą osobę i wywoła u niej realną obawę spełnienia skierowanych do niej słów.

Jak zostało już wspomniane – groźby karalne mogą mieć różną formę – ustną, listowną, wiadomości cyfrowych, informacji przekazanych osobom trzecim, czy nawet gestów.

Jaka kara za groźby karalne?

Zgodnie z art. 190 Kodeksu karnego za dopuszczenie się przestępstwa kierowania do kogoś gróźb karalnych przewidziana jest kara pozbawienia wolności do lat trzech. Ponadto, na podstawie przepisu art 37a kodeksu karnego sprawca podlega także karze ograniczenia wolności lub karze grzywny. 

Ponadto sąd ma możliwość także orzec o zakazie kontaktu z pokrzywdzonym, zakazie zbliżania się do ofiary przestępstwa, a także o zadośćuczynieniu na rzecz osoby, do której kierowane były groźby. W przypadku tego ostatniego ważne jest jednak to, że tego rodzaju orzeczenie możliwe jest jedynie po wcześniejszym złożeniu wniosku przez poszkodowanego.

Jednocześnie sąd ma możliwość warunkowego umorzenia postępowania, a w przypadku dokonania tzw. recydywy lub znalezienia innych okoliczności obciążających, nałożenia na sprawcę przestępstwa kary odpowiednio wyższej.

Gdzie zgłosić groźby karalne?

Ściganie osób podejrzanych o wygłoszenie gróźb karalnych następuje na wniosek pokrzywdzonego. Zgłoszenie przestępstwa powinno nastąpić w jednostce policji lub w prokuraturze. Dopiero od tego momentu sprawa toczy się już trybem urzędowym.

Nie oznacza to jednak, że pokrzywdzony powinien już tylko czekać na rozprawę w sądzie. Aby oskarżony został skazany, niezbędne jest przedstawienie niezbitych dowodów na to, że dana osoba dopuściła się skierowania do oskarżającego słów mogących być zakwalifikowanych jako groźby karalne. Sytuacja jest prosta w przypadku wszelkiego rodzaju wiadomości tekstowych.

Gorzej, jeśli sprawa dotyczy gróźb jedynie wypowiedzianych słownie. Wówczas konieczne będzie przestawienie nagrań rozmów, w czasie których rzekome groźby się pojawiły lub powołanie wiarygodnych świadków, którzy poświadczą, że tego rodzaju groźby rzeczywiście się pojawiły. Ponadto niezbędne będzie również wykazanie, że postawa oskarżonego i wypowiedziane czy też napisane przez niego słowa wzbudziły w poszkodowanym rzeczywisty lęk spełnienia się zapowiadanych czynów.

Wbrew pozorom, sprawy dotyczące gróźb karalnych nie należą do łatwych. Ewentualny sukces zależy bowiem mocno od zebranego materiału dowodowego, który obciąża oskarżonego. Dlatego w tego typu przypadkach zawsze warto zgłosić się po profesjonalną pomoc prawną. Kancelaria Sobota Jachira oferuje kompleksową obsługę w sprawach z zakresu prawa karnego. Jeśli potrzebują Państwo pełnego wsparcia w takich przypadkach, zapraszamy do kontaktu.

biuro@sobotajachira.pl

71 737 37 22

Kancelaria prawna Wrocław Sobota Jachira

Aktualności

Kancelaria Prawna Sobota Jachira
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.