71 737 37 22 biuro@sobotajachira.pl

Dziś Frankowicze nie obawiają się tego, że przed sądem przegrają swoją sprawę o stwierdzenie nieważności umowy kredytu. Statystyki pokazują, że zdecydowana większość orzeczeń jest korzystna dla posiadaczy problematycznych pożyczek zaciąganych w szwajcarskiej walucie na zakup domu czy mieszkania. Jeśli coś obecnie zniechęca poszkodowanych klientów banków do złożenia pozwu, to przede wszystkim czas oczekiwania na uzyskanie sądowego rozstrzygnięcia. Ile trzeba na nie czekać? Jak długo trwają aktualnie sprawy frankowe?

Długi czas oczekiwania na stwierdzenie nieważności kredytu może być frustrujący oraz stresujący, nawet jeśli ma się niemal pewność, że orzeczenie sądu będzie dla nas korzystne. Większość Frankowiczów nie jest przyzwyczajona do brania udziału w rozprawach – samo stawienie się w sądzie i przesłuchanie w charakterze strony wywołuje mało przyjemne reakcje. Do tego dochodzi kwestia przeorganizowania swojego dnia na potrzeby uczestnictwa w procesie. Między innymi dlatego część osób posiadających kredyty hipoteczne we frankach rezygnuje z wkroczenia na drogę sądową i zgadza się spłacać zobowiązanie na początkowo ustalonych z bankiem warunkach bądź decyduje się zawrzeć z bankiem ugodę. Ta zamyka całą sprawę szybciej, ale praktyka pokazuje jednak, że najlepiej jest wygrać z kredytodawcą przed sądem, gdyż w ten sposób można uzyskać największe korzyści.

Od czego zależy czas trwania sprawy frankowej?

Jest kilka czynników, które bezpośrednio decydują o czasie oczekiwania na zakończenie sprawy frankowej w sądzie. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim lokalizacja i aktualne obłożenie innymi sprawami danego sądu. Różnice pod tym względem między poszczególnymi miastami mogą być naprawdę spore. Kolejną kwestią jest stopień skomplikowania sprawy. Jak można się bowiem domyślić, kolejne przypadki kredytów frankowych nie są identyczne i występują w nich różne niuanse, mogące ostatecznie zadecydować o werdykcie sądu. Ten ostatni musi też bardzo dokładnie zbadać wszystkie okoliczności podpisania umowy kredytowej, by mieć absolutną pewność, co do słuszności ogłoszenia ewentualnego wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytu. Czas całego procesu wydłuży się również, gdy na poszczególnych etapach składania pozwu kredytobiorca popełni jakieś błędy formalne lub nie przedłoży wymaganych dokumentów.

Ile czeka się na zakończenie sprawy frankowej?

Różne wyliczenia wskazują, że średni czas trwania sprawy na szczeblu I instancji trwa półtora roku. Z kolei średni czas zakończenia całego procesu w II instancji wynosi nieco ponad 12 miesięcy. Niektóre kancelarie chwalą się, że były w stanie doprowadzić do korzystnego zakończenia sprawę swojego klienta nawet w pół roku. Znana są jednak powszechnie przypadki, kiedy to na finałowe orzecznictwo należało czekać ponad 3 lata. Jak zostało wspomniane – wiele zależy od tego, przed jakim sądem toczy się postępowanie i jakie jest aktualne obłożenie danej jednostki.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w 2024 roku liczba rozpatrywanych spraw jest większa niż w 2023. W pierwszym kwartale br. zanotowano pod tym względem ponad 40-procentowy wzrost. Oczywiście zdecydowana większość tych orzeczeń była korzystna dla Frankowiczów. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości czas oczekiwania na zakończenie sprawy frankowej jeszcze mocniej się skróci. Dlaczego? Przewiduje się bowiem, że banki mogą rzadziej składać apelacje, co znacząco zmniejszy liczbę spraw rozstrzyganych w II instancji. Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości planuje usprawnić tryb rozpatrywania tego typu spraw, wprowadzając np. wzmocnienie kadrowe wydziałów rozpoznających sprawy Frankowiczów oraz wdrażając elektroniczną dwustronną wymianę pism pomiędzy sądami a pełnomocnikami stron czy digitalizację akt. Nie bez znaczenia będzie również utrwalenie korzystnej dla Frankowiczów linii orzeczniczej

Sprawdź: Ugoda frankowa – na czym polega? Czy warto ją zawierać?

Gdzie najdłużej czeka się na rozstrzygnięcie sprawy sądowej? Gdzie najkrócej?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że najdłużej na zakończenie sprawy frankowej czeka się w Warszawie. To najliczniejsze w Polsce miasto, więc siłą rzeczy tamtejsze sądy są najmocniej obłożone pracą. Warto wspomnieć dodatkowo, że wiele osób składało swoje pozwy w Sądzie Okręgowym w Warszawie, a nie w miejscu swojego zamieszkania, co dodatkowo spowalnia tryb rozpatrywania kolejnych przypadków.

Ile na rozprawę czeka się w stolicy? Przeciętnie około trzech lat.

Niewiele lepiej sytuacja wygląda w innych największych polskich miastach (przede wszystkim w stolicach poszczególnych województw. W zależności od wielkości metropolii i obłożenia danego sądu czas oczekiwania wynosi 2-2,5 roku. Lepiej pod tym względem wypadają jednostki sądowe w miastach powiatowych.

Sądy apelacyjnie pracują nieco szybciej. Tu jednak także najdłużej na wyrok czeka się w największych miastach – od  około 12 do 18 miesięcy.

Pamiętajmy, że właściwość sądu zależy od wartości przedmiotu sporu (w skrócie WPS), czyli od wysokości roszczenia. Jeśli wartość ta nie przekracza 100 tysięcy złotych, wówczas pozew składa się do sądu rejonowego. W przeciwnym razie sprawę należy skierować do sądu okręgowego. Obecnie Frankowicz może złożyć pozew jedynie w sądzie właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Podkreślić dodatkowo należy, że powyższe szacunki co do czasu oczekiwania na wyrok są uśrednione i mogą być różne dla każdej ze spraw. Jak zostało wspomniane – okres oczekiwania na wydanie wyroku może różnić się ze względu na niuanse danego przypadku.

Nie warto obawiać się czasu trwania sprawy frankowej

Złożenie pozwu przeciwko bankowi w sprawie stwierdzenia nieważności kredytu może przynieść znaczące korzyści finansowe i prawne dla kredytobiorcy, zwłaszcza w kontekście zatrważającej liczby korzystnych wyroków sądowych przez nich uzyskiwanych. Nie ma co się obawiać czasu oczekiwania na finalne orzecznictwo. Choć długość postępowania frustruje, to możliwe do wywalczenia korzyści są zdecydowanie warte cierpliwości. Na dodatek, wiele wskazuje na to, że czas oczekiwania na zakończenie spraw frankowych wkrótce się zmniejszy.

Kluczowe jest jednak, aby przed złożeniem pozwu skonsultować się z doświadczoną kancelarią, która specjalizuje się w sprawach związanych z kredytami frankowymi. Tylko profesjonalna pomoc prawnika, posiadającego wiedzę na temat złożoności tych umów oraz aktualnych wyroków, zapewni kredytobiorcy optymalne wsparcie i zwiększy szanse na wygraną. Tego rodzaju kompleksową pomoc oferuje nasza Kancelaria Sobota Jachira.

Zapraszamy do kontaktu.

biuro@sobotajachira.pl

71 737 37 22

Kancelaria frankowa Sobota Jachira

Aktualności