71 737 37 22 biuro@sobotajachira.pl

Sankcja kredytu darmowego może w najbliższej przyszłości stać się dla wielu konsumentów furtką do uzyskania całkowicie bezkosztowego kredytu pozbawionego odsetek, prowizji, dodatkowych opłat itd. Wszystko za sprawą licznych błędów w umowach kredytowych, jakie klienci podpisywali z bankami czy innymi podmiotami oferującymi pożyczki. Oczywiście z rozwiązania nie mogą skorzystać wszyscy. Sankcja kredytu darmowego stanowi bowiem zabezpieczenie dla bardzo konkretnej grupy kredytobiorców, posiadających zobowiązania finansowe kwalifikujące się jako kredyty konsumenckie. To nie jedyne ograniczenia dotyczące SKD. Czy np. wszystkie banki oferujące tego rodzaju pożyczki podlegają pod to uprawnienie klienta? A może umowy z poszczególnymi kredytodawcami nie dają możliwości skorzystać z tzw. darmowego kredytu?

Na wstępie raz jeszcze wyjaśnijmy, czym dokładnie jest sankcja kredytu darmowego. W ten sposób określa się zdefiniowane w art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim uprawnienie kredytobiorcy (konsumenta) do rozliczenia swojej umowy kredytowej wyłącznie do kwoty pożyczonego kapitału kredytu, czyli bez odsetek i innych wszelkich kosztów okołokredytowych. Z takiego rozwiązania można skorzystać, jeśli wykaże się, że instytucja udzielająca pożyczki nie dopełniła ciążących na niej ustawowych obowiązków. SKD jest więc pewnym mechanizmem przewidzianym przez ustawodawcę, mającym na celu chronić interesy konsumentów i zapobiegać wszelkim nieuczciwym praktykom w sektorze kredytowym.

Kiedy można skorzystać z SKD?

Przede wszystkim sankcja kredytu darmowego dotyczy jedynie kredytów konsumenckich, a więc takich, które zostały udzielone osobie fizycznej na cele niezwiązane bezpośrednio z działalnością gospodarczą czy zawodową. Kwota takiej pożyczki nie może być większa niż 255 550 złotych.

Co ważne – za kredyt konsumencki nie uznaje się kredytów hipotecznych. Wyjątek stanowią jedynie umowy takich zobowiązań zawarte przed 21 lipca 2017 roku.

Wspomniana kwota 255 550 złotych kredytu może być wyższa jedynie w przypadku kredytów niezabezpieczonych hipoteką przeznaczonych na remont domu lub mieszkania.

Ponadto – aby uruchomić procedurę sankcji kredytu darmowego, niezbędne jest znalezienie i wykazanie wspomnianych już nieprawidłowości poczynionych przez kredytodawcę. O co dokładnie chodzi? Zgodnie z wymienionym już art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, instytucje oferujące pożyczki czy kredyty konsumenckie muszę spełnić pewne wymogi podczas zawierania umowy z klientem. Te dotyczą następujących kwestii:

  • spełnienia obowiązku informacyjnego przez kredytodawcę względem konsumenta przed podpisaniem umowy kredytowej;
  • formalności dotyczących elementów jakie powinna zawierać umowa kredytowa;
  • błędów istotnych, powodujących zaburzenie możliwości oszacowania zobowiązania konsumenta.

Przeprowadzone analizy prawnicze wykazały, że umowy kredytowe zawierane przez lata z konsumentami zawierają liczne błędy, poczynając od nieprawidłowego wskazania danych kredytodawcy, poprzez brak wskazania rodzaju kredytu, okresu obowiązywania umowy czy sposobu zaprezentowania całkowitej kwoty zobowiązania, kończąc nawet na nieprecyzyjnym przedstawieniu stóp procentowych czy przekroczenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu. Wszystkie takie uchybienia uprawniają posiadaczy kredytów konsumenckich do starania się o tzw. darmowy kredyt.

SKD – co realnie można zyskać?

W przypadku wciąż spłacanego kredytu można przede wszystkim wywalczyć o wiele korzystniejsze warunki uregulowania pożyczki. Mówiąc wprost – bankowi czy innej instytucji, od której pożyczyliśmy pieniądze, oddamy dokładnie taką kwotę, jaką otrzymaliśmy – bez żadnych innych dodatkowych kosztów i prowizji.

Z SKD skorzystają również ci, którzy swój kredyt już spłacili. W ich przypadku możliwie jest odzyskanie określonej, nadpłaconej kwoty. Tu jednak warto wiedzieć, że uprawnienie do skorzystania z sankcji kredytu darmowego mija w przeciągu roku od całkowitego wykonania umowy kredytowej.

Jakie kredyty (umowy) uprawniają do skorzystania z SKD?

Tak naprawdę wszystkie, które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa można zakwalifikować jako kredyty konsumenckie. Będą to zatem m.in.:

  • umowy pożyczki;
  • umowy kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego;
  • umowy o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego;
  • umowy, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument – do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia;
  • umowy leasingu i najmu, jeżeli umowa odrębna od tych umów przewiduje obowiązek nabycia przedmiotu umowy, uzależniając go od żądania kredytodawcy;
  • umowy kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej zawartą w terminie od 18 grudnia 2011 r. do 21 lipca 2017 r. na kwotę nie większą niż 255.550 zł;
  • umowy kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej zawartą w terminie do 18 grudnia 2011 r. na kwotę nie większą niż 80.000 zł.

Sprawdź: Sankcja kredytu darmowego a leasing – czy SKD ma zastosowanie w takiej sytuacji?

W jakich bankach można skorzystać z SKD?

Zasadne wydaje się często stawiane przez kredytobiorców pytanie, w jakich bankach można skorzystać z opcji sankcji kredytu darmowego. Odpowiedź jest bardzo prosta – we wszystkich, w których dopuszczono się nieprawidłowości przy podpisywaniu umowy z konsumentem. Obowiązujące prawo nie wyszczególnia typów banków niepodlegających pod ewentualne roszczenia klienta związane z chęcią uzyskania tzw. darmowego kredytu. Jeśli wykaże się, że podpisana umowa kredytowa zawiera błędy, wówczas istnieją poważne fundamenty pod to, by właśnie z SKD skorzystać. Praktyka pokazuje, że reklamacje co do posiadanych kredytów mogą zgłaszać klienci takich banków, jak PKO BP S.A., Santander Bank, ING Bank, Alior Bank, mBank, Millenium czy BNP Paribas. Oczywiście nie jest to lista zamknięta. Jak zostało wspomniane – każda umowa dotycząca kredytu konsumenckiego (pożyczki) zawierające nieprawidłowości powinna w teorii stanowić podstawę do wywalczenia kredytu bez dodatkowych kosztów. Dotyczy to zresztą nie tylko banków, ale też parabanków.

Co zrobić, by skorzystać z SKD?

Najlepiej zgłosić się do kancelarii prawnej, która przeanalizuje umowę kredytową pod kątem ewentualnych błędów i niedopełnienia obowiązków po stronie kredytodawcy. Oczywiście taki rekonesans dokumentu można przeprowadzić samodzielnie, ale wtedy łatwo o przeoczenie pewnych faktów czy elementów, bądź też o nieprawidłowe zinterpretowanie niektórych informacji. Warto więc od razu zgłosić się po profesjonalną pomoc. Kancelaria Sobota Jachira oferuje całkowicie bezpłatną analizę umowy kredytowej, a także kompleksową obsługę na dalszym etapie prowadzenia sprawy. Wsparcie prawnika pozwala szybko i bez większych przeszkód skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, spełnić wymogi formalne i zwyczajnie zwiększyć szanse na skuteczne odzyskanie części należnych środków finansowych.

Potrzebujesz wsparcia w sprawie związanej z sankcją kredytu darmowego? Zapraszamy do kontaktu!

biuro@sobotajachira.pl

71 737 37 22

Kancelaria prawna Sobota Jachira

Zobacz także: Sankcja kredytu darmowego i pożyczka z parabanku – czy SKD ma tu zastosowanie?

Aktualności