71 737 37 22 biuro@sobotajachira.pl

W zeszłym tygodniu nasz reprezentant – adw. Przemysław Sobiesiak wziął udział w finałowym etapie konsultacji społecznych Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku – przełomowego projektu, który wyznaczy kierunki rozwoju cyfrowego naszego kraju na najbliższą dekadę. Organizatorem konsultacji było Ministerstwo Cyfryzacji.

Wydarzenie, które zgromadziło ok. 150 ekspertów, przedstawicieli branży cyfrowej, organizacji społecznych i środowisk akademickich, było okazją do wymiany doświadczeń, pomysłów i wizji przyszłości cyfrowej Polski. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem wicepremiera i ministra cyfryzacji, Krzysztofa Gawkowskiego, który podkreślił wagę współpracy różnych interesariuszy w procesie tworzenia strategii oraz zachęcił do aktywnego udziału w pracach wdrożeniowych.

W ramach konsultacji odbyło się pięć paneli tematycznych poświęconych cyfrowemu państwu, otwartym danym, kompetencjom przyszłości, cyberbezpieczeństwu oraz technologiom przełomowym, w tym głównie sztucznej inteligencji. Z naszego punktu widzenia szczególnie ważne było podsumowanie dr. Dariusza Standerskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, odpowiedzialnego za wdrożenie w Polsce AI Act – pierwszej w skali świata kompleksowej regulacji prawnej dla systemów i modeli sztucznej inteligencji, które znajduje się w zakresie zainteresowania i naszej kancelarii.

Spotkanie było także dobrą okazją do kuluarowych rozmów o doświadczeniach z dotychczasowych prób wdrażania nowoczesnych rozwiązań. W tym aspekcie dostrzegamy znaczny potencjał do rozwoju – luka cyfrowa jest widoczna we wszystkich istotnych obszarach, takich jak kompetencje cyfrowe, telekomunikacja, transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i cyfrowe usługi publiczne. Dlatego zgodne ze strategią, podjęte mają zostać działania, by do 2035 r. 85% obywateli posiadło przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe a 50% firm i 80% urzędów korzystało z technologii opartych na AI. To ogromna zmiana oraz wielkie wyzwanie dla przedsiębiorców i administracji publicznej, którzy będą musieli dostosować się do nowego środowiska prawnego.

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość współtworzenia strategii, która ma potencjał, by stać się fundamentem dla rozwoju Polski jako lidera cyfryzacji w Europie.

Aktualności