Sprawę frankową nie zawsze trzeba rozwiązać przed sądem. Banki chętnie zgadzają się na zawarcie ugody z Frankowiczami, co znacząco ogranicza potencjalne straty, jakie instytucje te mogą ponieść w związku z sądowym stwierdzeniem nieważności udzielonych w przeszłości kredytów hipotecznych lub uznaniem podpisanych umów kredytowych za nieważne. Z punktu widzenia klienta, ugoda frankowa nie jest z reguły tak korzystna, jak ewentualne orzeczenie sądu przychylne kredytobiorcy. Na dodatek wiele mówi się o tym, że po zawarciu ugody Frankowicz jest zobowiązany uregulować podatek. Czy to prawda? Wyjaśniamy!
Zasadne wydaje się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ktoś w ogóle decyduje się na ugodę z bankiem, skoro takie rozwiązanie daje mniej korzyści od stwierdzenia nieważności kredytu, a na dodatek statystyki jasno wskazują, że sprawy sądowe niemal w 99% kończą się orzeczeniami przychylnymi Frankowiczom. Przede wszystkim spora część ugód między kredytobiorcami a bankami była zawierana przed ugruntowaniem się linii orzeczniczej, czyli w momencie, gdy pozycja posiadaczy kredytów hipotecznych zaciąganych we frankach szwajcarskich nie była tak mocna i oczywista jak obecnie. Ponadto część kredytobiorców decyduje się na ugodę ze względu na zdecydowanie krótszy czas rozwiązania sprawy, niż toczenie standardowej batalii sądowej.
Zgadzając się na zawarcie ugody frankowej, należy wiedzieć nie tylko o tym, że takim sposobem rezygnuje się dobrowolnie z części możliwych do wywalczenia korzyści finansowych, ale też o kwestiach podatkowych związanych z tym rozwiązaniem. Czy w takiej sytuacji Frankowicze są zobowiązani rozliczyć się z fiskusem?
Podatek od ugody frankowej – o co dokładnie chodzi?
Ugoda między bankiem a Frankowiczem doprowadza zwykle do umorzenia części kwoty posiadanego przez kredytobiorcy zobowiązania finansowego. Skoro bank zmniejsza wysokość swojej należności, to jego klient odnotowuje korzyść w postaci przychodu. Ten ostatni, co do zasady, podlega opodatkowaniu PIT. Proceder ten nie może budzić wątpliwości, gdyż umorzenie części kredytu jednoznacznie kwalifikuje się jako przysporzenie kredytobiorcy, z którego powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Ustawodawca postanowił jednak wyjść naprzeciw posiadaczom kredytów frankowych i na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 roku możliwe stało się skorzystanie ze specjalnej ulgi podatkowej, będącej de facto zwolnieniem z obowiązku uiszczenia podatku od umorzonej kwoty kredytu. Sęk w tym, że ulga ta miała działać tymczasowo – do końca 2023 roku. Czy można z niej skorzystać aktualnie?
Ulga od ugody frankowej w 2024 roku
Na szczęście tak. Zwolnienie podatkowe od umorzonej na mocy ugody frankowej części kredytu obowiązuje do końca roku 2024. Póki co nie wiemy, czy rozwiązanie to będzie obowiązywało w roku kolejnym, dlatego jeśli ktoś może z tego zwolnienia skorzystać, powinien się pospieszyć. Co jednak ważne – z ulgi podatkowej od ugody frankowej mogą skorzystać jedynie ci Frankowicze, którzy spełniają kilka wymogów.
Sprawdź: Ugoda frankowa – na czym polega? Czy warto ją zawierać?
Kto może skorzystać z ulgi podatkowej od ugody frankowej?
Z ulgi (zwolnienia) od ugody frankowej może skorzystać jedynie osoba, która posiada kredyt zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Jeśli pożyczka udzielona przez bank miała inne przeznaczenie, Frankowicz jest zobowiązany do uiszczenia stosownego podatku do urzędu skarbowego. Ulga nie dotyczy także osób, które zaciągnęły kredyt na zakup nieruchomości w celu inwestycyjnym czy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Ile wynosi ewentualny podatek? To zależy od wysokości rocznych dochodów kredytobiorcy i progu podatkowego, w którym się znajduje.
Z ulgi można skorzystać tylko raz.
Czy warto podpisać ugodę z bankiem?
Jak zostało wspomniane – o wiele korzystniejsze jest w większości przypadków dochodzenie swoich roszczeń przed sądem. W ten sposób można zyskać o wiele więcej niż na polubownym porozumieniu się z bankiem. Warunki ugód budzą sporo wątpliwości i zwyczajnie wiążą się z rezygnacją z części przysługujących Frankowiczowi benefitów. Na takie rozwiązanie warto więc się zgodzić, jeśli bardzo zależy nam na czasie i możliwie najszybszym doprowadzeniu sporu do jego zakończenia.
Aby dokładnie dowiedzieć się, co można zyskać poprzez podpisanie ugody, a co jesteśmy w stanie wywalczyć przed sądem, warto zwrócić się po profesjonalną pomoc prawną. Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie przy prowadzeniu spraw Frankowiczów. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową, oszacujemy możliwe do osiągniecia korzyści, a następnie pomożemy przejść przez całą procedurę mającą na celu doprowadzenie do odfrankowienia kredytu lub uznania umowy kredytowej za nieważną.
Zapraszamy do kontaktu.
Kancelaria frankowa Sobota Jachira